събота, 6 декември 2008 г.

Древнокитайско гадание с чай – II част

Представите за „ин” и „ян”, които обозначават отрицателното и положителното, пасивното и активното, доброто и лошото начало, намират израз в разработките по теоретическите основи на китайската медицина, химия, музика.

При гадаенето с чай, положението на чая в чашата зависи най-вече от въздействието на биополето на човека и съответно отразява взаимното влияние на „ин” и „ян”. Китайските специалисти смятат, че сухият чаен лист в момента на запарването взаимодейства с динамичната енергия на кипящата вода. Това е проявление на тайнствената игра на „тъмното” и „светлото” начало в природата, която е тясно свързана с живота на човек, неговите преживявания и настроения, възходи и падения.

Гадае се още от дълбока древност и във всички държави, само методите са различни. С годините различните методи са се усъвършенствали и в наши дни вече се основават на строго определени принципи. Широко битува мнението, че гаданията са особен вид суеверия. Но това не е съвсем точно. В основата на гаданията стоят познанията на човека за заобикалящия го свят и взаимосвързаността на явленията. Древните мъдреци ясновидци са систематизирали и обобщили опита си и са го предали в наследство на своите потомци. Класически примери за гадаене са различните способи за предсказване на времето и т.н.



Първия Български Бутон за споделяне



Няма коментари: